Jdi na obsah Jdi na menu

POWER YOGA  

Power yoga je styl cvičení, který má své kořeny v klasických východních kulturách, avšak je přizpůsoben dnešnímu západnímu životnímu stylu. Je to dynamické cvičení zaměřené na protažení a posílení celého těla. Přestože se při hodině Power Yogy neposkakuje, dochází při něm k velmi intenzivnímu spalování tuků a posilování svalů. Věřte, že se i tak budete potit a že na svém těle výsledky brzy zaznamenáte.

Power yoga využívá některých klasických jogových pozic, upravených do dynamického a silového provedení. Je to cvičení určené pro každého zdravého jedince, který chce zpevnit a protáhnout své tělo, pracovat na své postavě. Meditace proto v lekcích Power Yogy nenajdete. Stejně jako při klasické józe se zde naučíte správně pracovat s dechem - nesprávné dýchání může být příčinou zdravotních problémů.

K čemu cvičení Power Yogy je?
- přispívá k protažení, posílení a zeštíhlení svalů celého těla, odstraňuje svalové dysbalance
- učí pracovat s dechem, podporuje schopnost koncentrovat pozornost
- podílí se k rozvoji udržení rovnováhy, podporuje kloubní flexibilitu
- pomáhá formovat postavu (jako jedna z mála aktivit zná power yoga cviky cíleně podporující spalování tuku v konkrétních tělesných partiích - např. na břiše)
- nabíjí energií, celkově harmonizuje organismus

 

 

VINYASA FLOW POWER YOGA

 

 Patří mezi dynamické styly jógy, které dokážou dobře redukovat stres a napětí, dokážou dobře formovat celé tělo a intenzivnějším způsobem přenést pozornost a vědomí k sobě samým.

 Vinyasa Flow Power yoga efektivním způsobem vytrénuje a zlepší fyzickou i psychickou kondici. Díky tomuto cvičebnímu stylu vytvoříte z vašeho těla „zářící a pevný diamant a obraz vašeho vědomí budete vy“.

Základem tohoto cvičení je jóga, která vychází z ashtanga jógy a hathajógy. Dynamický sled pozic se zaměřením na intenzivní dech, pravidelné sekvence pozic trénující protažení a sílu, důraz na dynamiku a intenzitu cvičení je Vinyasa Flow Power yoga.

Tento druh jógy je fyzicky náročný, rozvíjí sílu, flexibilitu a koncentraci. Učí vás hospodárně dýchat a pracovat se svým dechem.

Pracuje na zlepšení kondice, pevnosti a pružnosti svalů.

Správné držení těla, zlepšení svalových proporcí celého těla, tedy vytrénování nohou, hýždí, břicha, paží, zad a ramen způsobem protažení a posílení vlastní vahou, je pro celý organismus přirozeným pohybem.

Vinyasa Flow Power yoga není výsadou jen žen. Je to způsob, který upokojí sportovce intenzivním protažením, napraví mnoho neduhů, které nejen jim, vznikají při jednostranné fyzické zátěži, stereotypech.

Navíc vezměte v potaz, že dokážete ozdravit a vyčistit celé tělo, vyprázdnit hlavu od zbytečných myšlenek a zlepšit dýchání, srdeční činnosti, imunitu organismu.

V tom všem vám pomáhá intenzivní dech, dech udždžají.

Dýcháte skrz aktivní hlasivkové štěrbiny, detoxikujete organismus, plíce a tlumíte tepovou frekvencí touto dechovou technikou.

Po odcvičené lekci vinyasy flow power yogy budete zpocení, ale psychicky odpočinutí a fyzicky uspokojení z práce svalů a celého těla.

Je dobré si zapamatovat pocit, který přichází už při cvičení a následně po cvičení. Protože právě pro ten příjemný pocit cvičíte.

 

 AERO YOGA je cvičení ve vzduchu za pomocí závěsné sítě

Aero yoga jinými slovy antigravity yoga nebo beauty yoga k nám přišla ze Španělska. Tato odnož jógy je doslova balzámem pro lidi, kteří trpí bolestmi zad a především krční páteře. Komplexně má toto cvičení blahodárný účinek na prokrvení mozku, působí na správnou činnost lymfatických cest, imunitního a trávícího systému. Má skvělý vliv na stav pokožky a je nejlepší prevencí proti vráskám. Při aero yoze dochází k zklidnění mysli, duševní harmonizaci, uvolnění svalového napětí,  protahování svalstva,  zlepšení pohyblivosti kloubů,  zpevnění a formování těla,  zlepšení trávení a tvorby endorfinů.

Antigravity yoga vás jednoduše naučí lítat.

 

 

Jóga v těhotenství

Těhotenství je jedinečnou a neopakovatelnou událostí v životě ženy. Žena se fyzicky i psychicky připravuje na nadcházející mateřství – její tělo se přizpůsobuje potřebám rostoucího miminka, její mysl zase zaměstnávají nezodpovězené otázky blížícího se porodu a následné péče o dítě. Jóga je jednou z aktivit, která může pozitivně ovlivnit tento přirozený vývoj – napomoci měnícímu se tělu a zklidnit Vaši starostlivou mysl.

Různé formy jógy přizpůsobují své klasické pozice fyzickým potřebám a možnostem budoucích maminek, vždy je však kladen hlavní důraz na tolik potřebné uvolnění, správné dýchání a bezpečné provádění pozic. Jak miminko roste, jóga Vám pomůže posílit a zformovat tělo, odpočinout si a vytvořit více místa pro miminko. Těhotenství je rozděleno do tří trimestrů podle změn a adaptací, které v těle každé ženy probíhají. Při cvičení jógy je tedy dobré respektovat tyto změny a přizpůsobit jim Vaše cvičení.


První trimestr (0 – 13. týden)
První trimestr je hodně nevypočitatelné období. Bývá charakterizováno smíšenými pocity radosti z nastávajícího těhotentsví a fyzické nevolnosti, která toto období provází. Přestože na Vás ještě není těhotenství vidět, ve Vašem těle probíhají velké hormonální a fyziologické změny. Většina žen proto pociťuje nevolnost, slabost v důsledku poklesu krevního tlaku, potřebu neustálého jídla a hlavně velkou únavu, takže cvičení většinou ustupuje do pozadí.

Pokud jste až dosud jógu necvičila, není dobré v tomto období s cvičením začínat. Raději počkejte až do 14. týdne, než poleví únava a začne se Vám navracet energie a chuť na fyzickou činnost. Pokud jste jógu praktikovala již před těhotenstvím a máte energii v ní pokračovat, není důvod s cvičením přestávat. Je však důležité si uvědomit změny, které přestože neviditelné, probíhají ve Vašem těle a respektovat je! Informujte Vašeho instruktora o Vašem jiném stavu, aby respektoval Vaše modifikace, případně Vám sám poradil, co je pro Vás dobré.

Už od tohoto období je nutné dodržovat zásady, které jsou doporučené pro celé těhotenství – vyhnout se obráceným polohám jako jsou Sarvangasana (svíčka) nebo Shirshasana (stoj na hlavě), rotacím v břišní oblasti, hlubokým záklonům, pozicím na posilování břišního svalstva – Navasana ( lodička) a jakýmkoli skokům. Naopak, v tomto období zkuste místo Vaší běžné praxe, zpomalit a objevit sílu hlubokého dýchání a relaxace. Když Vás přemůže únava, využijte jógovou praxi k navození pozitivního odpočinku.


Doporučení pro cvičení v 1. trimestru:

 • Pokud se cítíte dobře, můžete v tomto období provádět většinu základních jógových pozic, je ale velmi důležité naučit se naslouchat Vašemu tělu a respektovat jeho potřeby k fyzické aktivitě a k odpočinku. Věřte své intuici, pokud Vám některá pozice nedělá dobře, nedělejte ji! Naopak, pokud se v některé cítíte velice dobře, užívejte si ji!
 • Dobré jsou pozice na posílení nohou a pánevního dna - Utthita Trikonasana (trojúhelník), Utthita Parsvakonasana (pozice napjatého bočního úhlu), Virabhadrasana I-III (bojovník I-III), Vrksasana (strom) prováděný u stěny kvůli případné nutnosti podpory. Vyhněte se ale rotacím ve stoje jako jsou Parivrtta Trikonasana (převrácený trojúhleník) a Parivrtta Parsvakonasana (převrácený boční úhel), které stlačují dutinu břišní.
 • Vhodné jsou pozice na otvírání kyčlí, jako jsou Baddha Konasana (motýlek) a Upavistha Konasana ( předklod v sedu roznožném), protože zlepšují flexibilitu kyčlí potřebnou pro nadcházející porod. Je ale důležité se v těchto pozicích nepřepínat, protože důky působení hormonu relaxinu se uvolňují klouby a mohlo by snadno dojít k jejich dislokaci.
 • V tomto období ještě můžete praktikovat pozice na zádech – Supta Baddha Konasana (mrtvolka s nohama v motýlku), Supta Padangusthasana
 •  ale pozor na pozice, ve kterých se zapojují přímé břišní svaly.
 • Pozice, kterých byste se měla vyvarovat jsou obrácené pozice, neboť způsobují odkrvení dělohy. Jedinou vyjímkou je Adho Mukha Svanasana (pes s hlavou dolů), kterou můžete provádět na krátkou dobu.
 • Ze záklonů je vhodná pozice Bandha Sarvangasana (most), ale ostatní raději vynechte, neboť příliš napínají břišní svaly.
 • Velmi důležitá je závěrečná relaxace, která by měla trvat ideálně 20 minut. V tomto období můžete začít s 10-15 minutami a postupně přidávat. V pozici Savasany můžete ještě ležet na zádech. Naučte se relaxovat každý den.


Druhý trimestr (14. – 32. týden)
Toto je období, které si většina žen užívá. Navrací se jim zpět energie, cítí se silné a v duševní pohodě. Těhotenství se už začíná pomalu ukazovat, ale bříško ještě nijak neomezuje pohyb ženy a většina z nich chce být v tomto období aktivní. Můžete tedy směle pokračovat ve Vaší jógové praxi, a nebo, pokud jste nováček, s jógou začít. V tomto případě Vám však doporučuji vyhledat hodiny gravidjógy vedené zkušenou lektorkou nebo porodní asistentkou, případně si zakoupit odbornou knížku.

Vaše praxe by se měla nyní zaměřit hlavně na pozice posilující dolní končetiny, uvolňující páteř, hrudník a kyčle. Dávejte si však pozor na nízký krevní tlak, který způsobuje závratě, bolesti hlavy a lehké otoky rukou a nohou. Nezapomínejte, že každý den je jiný a co Vám dělá dobře jeden den, může být jindy nepříjemné, a také, že to co dělá dobře Vaší těhotné kamaradce, nemusí nutně vyhovovat Vám. Naslouchejte Vašemu tělu a miminku a přizpůsobte jim Vaše cvičení.


Doporučení pro cvičení ve 2. trimestru:

 • Zaměřte se na pozice ve stoje, ale pokud máte problémy se závratěmi, mějte vždy po ruce oporu – stěnu nebo židli. Tyto pozice totiž napomáhají posílit dolní končetiny, zlepšují prokrvení a zabraňují tak otokům nohou a kotníků. Pozice Utthita Parsvakonasana (pozice napjatého bočního úhlu) a Virabhadrasana II (bojovník II) můžete provádět v sedě na židli, abyste tak zabránily přepínání pánevního dna. Pozor pozice Virabhadrasana I (bojovník I) už pro Vás není vhodná kvůli napínání břišních svalů a svalů pánevního dna.
 • Při zvedání se do stoje, zvláště pokud jdete z předklonu, si dávejte pozor na závratě a točení hlavy kvůli nízkému tlaku.
 • Důležité jsou pozice na protahování a posilování horních zádových svalů, protože začíná narůstat objem prsou a záda musí nést extra váhu. Dobré jsou pozice jako např. Gomukhasana (kraví hlava) a Viparita Namaskar (ruce věřícího za zády).
 • V tomto období přestaňte provádět delší pozice vleže na zádech kvůli váze miminka v děloze, kterou tlačíte na dolní dutou žílu (mohlo by se Vám udělat nevolno, máte pocit, že omdlíte). Pozici Savasany tedy provádějte v leže, ale na levém boku (levá noha natažená, pravá pokrčená přes levou, ruce volně složené pod hlavou nebo pokud můžete použijte pod hlavu polštář).
 • Vynechte pozice v leže na břiše.
 • Pravidelně posilujte pánevní dno, např. prováděním Bandha Sarvangasana (most).
 • Začněte s pravidelnými dechovými cvičeními. Do své praxe začleňte Ujjayi Pranayama (vítězný dech) a Nadi Shodhana Pranayama (střídavé dýchání nosními dírkami). Zkuste každý den se na chviličku posadit, soustředit se na Váš dech a kontrolovaně se pomalu nadechovat a vydechovat. Zklidníte tak celé tělo i Vaši mysl.


Třetí trimestr (33. – 40. týden)
Těhotenství se přesouvá do závěrečné fáze. Neustále už vnímáte Vaše miminko uvnitř, nejenom častými pohyby a kopáním, ale také dalšími fyzickými projevy jako jsou potíže s dýcháním, spaním v noci a častým běháním na toaletu. Také psychika začíná hrát významnou roli – těhotentsví se zdá být nekonečné, na jednu stranu se už těšíte na Vaše miminko a na druhou se začínáte bát nadcházejícího porodu.

Je proto důležité během Vašeho cvičení se především zaměřit na otevření se a vytvoření prostoru pro Vašeho drobečka, relaxaci a dýchání. Vašimi prioritami by teď mělo být zůstat fit, být v pohodě a odpočívat. Při cvičení používejte modifikace a pomůcky, nestyďte se si během hodiny odpočinout, když to zrovna potřebujete.


Doporučení pro cvičení ve 3. trimestru:

 • Základní pozice ve stoje a rovnovážné pozice jsou v pořádku, ale provádějte je u stěny nebo s židlí, abyste se měli čeho chytit v případě, že ztratíte rovnováhu.
 • Velmi vhodné jsou pozice na otvírání kyčlí Baddha Konasana a Upavistha Konasana, neboť pomáhají uvolnit napětí v bederní páteři a zároveň vytváří prostor v pánevní oblasti. Vyvarujte se ale příliš intenzivního cvičení, aby nedocházelo k přepínání Vašich kloubů, které jsou nyní hodně uvolněné díky působení hormonu relaxinu.
 • Na protažení páteře a pánevního dna je vhodná Marjaryasana (pozice kočky), která může zároveň pomoci nasměrovat děťátko do správné pozice.
 • Větší část Vašeho cvičení věnujte dechovým a relaxačním cvičením než samotným ásanám.
 • Savasanu provádějte nyní co nejčastěji, nejlépe denně, alespoň 20 minut v leže na levém boku. Umět si odpočinout v každém vhodném okamžiku Vám hodně pomůže při samotném porodu, kdy budete vědět jak využít čas mezi kontrakcemi ke krátkému ale intenzivnímu odpočinku.
 • Poslední ale nejdůležitější rada na závěr - respektujte Vaše tělo a mějte ho rády, dává život Vašemu miminku!

autor: Dana B

 

 

Jógová terapie

 

Moderní věda připouští, že většina nemocí se dostává do těla díky stresu v naší mysli, kterým se následně říká civilizační choroby. Mnoho dědičných chorob se projeví z toho samého důvodu. Proto je třeba hledat pravou příčinu nemoci, kterou je naše mysl, aby mohlo být onemocnění zcela vyléčeno. Jógová terapie, jejíž učení je tak staré jako učení o józe samé, se zabývá všemi úrovněmi lidské existence (pancha kosha). Znalosti o tom, co je prána a energický plášť (Pranamaya Kosha) nám odhalí, jak úzce spolu tělo a mysl souvisí. Mysl se skládá ze dvou plášťů neboli částí: té emocionální (Manomaya Kosha) a té moudrostní (Vijnanamaya Kosha). Nejjemnější plášť je plášť blaženosti nebo absolutního štěstí (Anandamaya Kosha). Všechny pláště musí být brány v potaz, aby došlo k úplnému dlouhodobému vyléčení nemoci.

Koncept pěti plášťů lidské existence (Pancha Kosha Tatwa) pochází z Taittiriya Upanišad a jsou jimi: Annamaya Kosha (fyzický plášť), Pranamaya Kosha (energický plášť), Manomaya Kosha (emocionální plášť), Vijnanamaya Kosha (moudrostní plášť) a Anandamaya Kosha (plášť blaženosti). Techniky z jógové terapie působí příznivě na všechny tyto úrovně: asány (jógové pozice), pranajáma (dechová cvičení), kríja (očistné techniky), dhyana (meditace), relaxace a zvláštní techniky jako kruhová nebo prána relaxace. Jen tak mohou být nemoci zcela vyléčeny a může být nastoleno úplné zdraví. ARSHA YOGA nabízí vhodné prostředí pro intenzivní a disciplinované cvičení stranou od každodenního hektického života.

Převzato:  www.arshayoga.org

 

 

JÓGINSKÉ DESATERO - Dobré mravy jogína

 1. PŘIJĎTE VČAS – přizpůsobte váš časový plán tak, abyste na hodinu dorazili včas. Prokazujete tak respekt svému učiteli, ostatním studentům a také sami sobě a vašemu cvičení. Pokud se vám výjimečně stane, že jdete pozdě, vstupujte do místnosti potichu a nerušte hodinu hlasitým rozbalováním podložky a přípravou pomůcek.
 2. CHOĎTE NA HODINU VHODNĚ OBLEČENI – na cvičení se nejlépe hodí čisté pohodlné oblečení. Vždy noste spodní prádlo a buďte připraveni, že během hodiny se mohou dělat inverze nebo pozice ve dvojicích, během kterých může některé oblečení ukázat více, než byste si přáli.
 3. DODRŽUJTE ZÁKLADNÍ HYGIENU – a pokud můžete, před hodinou se osprchujte. Nepoužívejte parfém nebo jiné aromatické přípravky. Jóga je zaměřená na dýchání a dechová cvičení, při kterých mohou výrazné vůně rušit. Někteří studenti na ně mohou být dokonce alergičtí.
 4. MLUVTE SE SVÝM UČITELEM – informujte svého učitele o vašich zdravotních problémech nebo omezeních před začátkem hodiny (v soukromí). Zcela určitě mu řekněte, pokud cítíte v některé pozici bolest, aby vám poradil modifikaci pozice.
 5. CO VÁŠ UČITEL NENÍ – váš učitel vám poradí s pozicemi, dechovými cvičeními nebo meditací, ale není to váš psycholog nebo léčitel lékař). Neočekávejte od něj více schopností, než má.
 6. NASLOUCHEJTE SVÉMU TĚLU – a nenuťte ho dělat věci, na které se zrovna necítí. Každý den je jiný a my jsme schopni podat jiné výkony, proto respektujme naše tělo. Pokud nám v daný moment některá pozice přijde příliš náročná, modifikujte ji pomocí pomůcek nebo ji úplně vynechejte.
 7. NERUŠTE OSTATNÍ – přestože jóga je skupinové cvičení, každý chodí na hodinu s vlastním záměrem a sám za sebe. Nerušte ostatní studenty svými hlasitými poznámkami, vzdechy nebo dokonce povídáním s jiným studentem.
 8. VYPNĚTE SI MOBIL – jedno ze základních pravidel, které je dobré pořád připomínat. Není nic horšího, než zvonění mobilu během Savasany (mrtvolky).
 9. RESPEKTUJTE OSOBNÍ PROSTOR OSTATNÍCH – před hodinou si podložku rozložte tak, abyste během cvičení neomezovali studenty kolem sebe. Při pohybu po místnosti nešlapte na podložky ostatních studentů.
 10. NEUTÍKEJTE BĚHEM SAVASANY – i když máte něco důležitého, vydržte až do konce hodiny a užijte si Savasanu. Je to možná ta nejdůležitější pozice z celého cvičení. Pokud byste měli možnost denně udělat alespoň jednu polohu, měla by to být právě Savasana.